Свет

Шпанскиот суд издаде потерница за „Пуџдемон“

МАДРИД – Врховниот суд на Шпанија издаде европска потерница за поранешниот лидер на Каталонија, Карлос Пуџдемон, пренесува Танјуг.

Налогот е издаден откако судот претходно денес ги осуди каталонските сепаратисти на 9 до 13 години затвор, пренесува Ројтерс.

Пуџдемон е во егзил во Белгија од 2017 година.

Related posts

Leave a Comment