Свет

Хаваријата на руската подморница предизвикана од вонземска сила?

 

 

Што ако Русија, САД, Кина, ЕУ, Иран, Венецуела, Северна Кореја и Израел имаат заеднички непријател, далеку поголем од очигледните непријателства и конфликти на нивните водачи?
__________________________

Баренцово море, 12 август 2000 година. Руската подморница Курск експлодира и тоне со 118 мажи на бродот. Сите умираат. Подморницата беше уништена од неидентификуван напаѓач и завесата на тишината беше поставена на оваа тема.

Баренцово море, 1 јули 2019 година. “Пожар” уби 14 руски високи офицери, отруени од јаглероден моноксид, внатре во најтајната руска подморница, “Лошарик”, дизајнирана да работи на длабочини недостапни за обичните подморници и да врши специјални операции, известување на воената разузнавачка агенција ГРУ. Според рускиот весник Известија, подморницата има седум меѓусебно поврзани титаниумски сфери – посилни од конвенционалните подводни конструкции, дизајнирани да издржат висок притисок на големи длабочини.

Според официјалната класификација, “Лошарик” е нуклеарна подморница за длабоки води, без оружје или торпедо инсталации. За весникот “Технологија Новини Свет”, овој вид брод може да се искористи за проучување на вонземски океани и да изврши истражување на екстремни длабочини. “Некои набљудувачи шпекулираат дека Лошарик дури беше способен да оди  длабоко до 19.685 метри, но тврдењата не можеа да бидат независно потврдени. Аналитичарите посочија дека една од нејзините можни мисии би можела да ги попречи комуникациските кабли на морското дно “, вели Ен-Би-Си

Рускиот претседател во вторникот го откажа јавно ветувањето дека ќе се сретне со министерот за одбрана Сергеј Шојгу и му нареди да појде во арктичкото пристаниште Северноморск, главната база на Северна флота на Русија. “Лошарик бил носен под трупот на , нуклеарената матична подморница Оренбург, и наводно имал екипаж од 25 луѓе, сите офицери”, вели Владимир Исаченков од НБЦ Вашингтон. “Путин изјави дека седуммина од загинатите имаа капетански чин, а двајца беа носители на највисокиот медал на федерацијата Херој на Русија”.

Во САД, Доналд Трамп ги откажа сите закажани состаноци, а авионот кој го носеше заменик-претседателот Мајк Пенс од Вашингтон до Њу Хемпшир се врати назад кога Пенс итно беше повикан да се врати во Белата куќа . Пенс бил однесен во непозната локација.

“Гласините дека” Европскиот совет за безбедност “во вторникот одржа непланиран состанок предизвикаа понатамошни шпекулации дека сите овие настани беа некако поврзани”, велат од РТ.

“Глобалните лидери, наводно, се ангажирани во итно закажани состаноци за безбедноста и одбраната, но не е понудено официјално објаснување.

Зборовите на претседателот Путин за “Лошарик”, најнапредната руска подморница: 
“Имаше посебна мисија”

Јули, 3
Заборавив да кажам дека пред неколку месеци имаше гласини дека 4 јули ќе биде посебен ден. Една од овие гласини дури и говореше дека интернет комуникациите ќе бидат отсечени  10 дена. Набљудувајќи ја нестабилноста која денес е забележана на Facebook, Instagram и WhatsApp, можно е да се воспостави врска помеѓу специјалната мисија на подморницата и нестабилноста во денешните комуникации.

Постои сериозна војна што се оддалечува од весниците.

Related posts

Leave a Comment