Свет

Што се знае за нападот на Доњецк за време на збогувањето со Олга Качура(ВИДЕО)

Од Доњецк пристигнуваат итни вести. Градот повторно е под силно гранатирање од вооружените сили на Украина. Неколку гранати паднаа во драмскиот театар, каде што народот се збогуваше со починатата Олга Качура – таа беше единствената жена во ДПР – командант на артилериската ракетна дивизија.

Легендарната Корса трагично загина еден ден претходно како резултат на артилериски напад на украинските националисти додека се движела по автопатот Горловка-Јасиноватаја. Таа имаше 52 години. Со указ на Владимир Путин, постхумно и беше доделена титулата Херој на Русија. Во моментот на гранатирањето во театарот беше и екипата на Известија . Дописникот на Известија  Семјон Јеремин известува од Доњецк .

 

Related posts

Leave a Comment