Тенис

ЃОКОВИЌ ГО ДОБИ СВОЈОТ РИВАЛ НА ЖРЕПКАТА: Надал во полуфинале

Првиот Грен слем турнир во сезоната започнува на 17 јануари, а ќе трае до недела, 30 јануари.

Новак Ѓоковиќ доби противници на денешната ждрепка која се одржа со еден час задоцнување. Ѓоковиќ во 1. коло ќе игра против српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ. Ривал на Новак во второто коло би можел да биде Американецот Сем Квери, додека 17-от носител Гаел Монфис најверојатно ќе биде ривал во третото коло.

Во осминафиналето Ноле би играл против Гарин.

Во четвртфиналето Новак би можел да се сретне со Матео Беретини. Додека со Рафаел Надал може да се сретне само во полуфиналето.

Во вториот дел од ждрепката се Александар Зверев и Данил Медведев.

Related posts

Leave a Comment