Свет

Јавната обвинителка на Њујорк ги обвини Доналд Трамп и неговите деца за измама

Обвинителството на државата Њујорк во средата ги обвини Доналд Трамп и неговите деца за измама, по тригодишна истрага за деловните практики на поранешниот американски претседател, покажуваат судските записи.

Во тужбата, поднесена пред државниот суд во Њујорк на Менхетен, се наведува дека Организацијата Трамп учествувала во „многубројни измами и лажни претстави“ при подготовката на годишните финансиски извештаи од 2011 до 2021 година.

Организацијата Трамп, синот на поранешниот претседател Доналд Трамп Џуниор и неговата ќерка Иванка Трамп се именувани како обвинети.

Истрагата на државниот обвинител Летиција Џејмс се фокусираше на тоа дали Организацијата Трамп погрешно ги претставила вредностите на своите имоти за да добие поволни заеми и даночни олеснувања.

Џејмс рече дека истрагата открила „суштински докази“ дека Трамп и неговата компанија погрешно ја претставиле вредноста на бројни имоти.

Поранешниот републикански претседател негираше дека сторил нешто лошо и ја опиша истрагата како политички мотивиран лов на вештерки.

Тужбата следи по спорната истрага во која Џејмс, демократ, ги обвини Трамп, неговата компанија и некои членови на семејството дека користат тактики за одложување за да ги игнорираат поканите и да избегнат сведочење.

На 10 август, Трамп одби да одговори на прашања во долгогодишно сведочење зад затворени врати во канцеларијата на јавниот обвинител, повикувајќи се на уставната привилегија против самоинкриминација повеќе од 400 пати.

Доналд Трамп Џуниор и Иванка Трамп се согласија да дадат изјави дури по судската одлука.

Тужбата претставува еден од најголемите правни удари за Трамп откако тој ја напушти функцијата во јануари 2021 година. Трамп размислува за уште една кандидатура за претседател во 2024 година.

На 8 август, ФБИ го претресе имотот на Трамп во Мар-а-Лаго во Флорида во судски овластена акција како дел од кривичната истрага за тоа дали тој незаконски земал претседателски досиеја, вклучително и доверливи.

Трамп, исто така, се соочува со кривична истрага во Џорџија за обид да ги поништи резултатите од изборите во 2020 година.

Поранешниот американски претседател ги негира сите обвинувања.

Related posts

Leave a Comment