Свет

Јанукович сака да се врати во Украина

 

Поранешниот претседател на Украина Виктор Јанукович работи на враќањето дома, изјави адвокатот Виталиј Сердиук.

 

„Тој е привремено на руско тло“, рече адвокатот по сослушувањето во случајот Јанукович.

– Јанукович си постави задача да ги изведе пред лицето на правдата виновниците за ситуацијата во врска со Крим и за неуставното одземање на власта,односно за државен удар, – рече Сердијк.

ЗА потсетување,кон крајот на јуни 2017 година започна судењето на Виктор Јанукович за предавство. Кон крајот на јануари 2018 година, судот во Киев го прогласи Јанукович за виновен за предавство и го осуди на 13 години затвор. Адвокатите на обвинетиот ја обжалија пресудата во Апелациониот суд.

Related posts

Leave a Comment