Свет

„Јиландс-Постен“: Дански платеник убиен во Украина, семејството потврди

Jyllands-Posten: Дански платеник убиен во Украина

Платеник од Данска е убиен во Украина, пишува данскиот весник „Јиландс-Постен“, повикувајќи се на украинската амбасада во Копенхаген.

Познато е дека починатиот пристигнал во Украина во март, откако претходно се пријавил. До моментот на неговата смрт, тој имал 25 години. Околностите на неговата смрт не се пријавени .

Роднините го идентификувале неговиот идентитет соопшти данското министерство за надворешни работи, објави каналот ТВ2 според кој тој загинал во украинскиот град Николаев.

Претходно, Си-Ен-Ен, повикувајќи се на роднини, јави за смртта во Украина на 22-годишниот Американец Вили Џозеф Кансел од приватна воена компанија (ПМЦ).

Официјалната претставничка на руското МНР, Марија Захарова, изјави дека од почетокот на специјалната воена операција, режимот во Киев привлекол во Украина, според отворените податоци, околу 7 илјади странски платеници од 63 држави.

Related posts

Leave a Comment