Свет

ЊУЈОРШКАТА ЕЛИТА ВО ПАНИКА: Се снима документарен филм за соработниците на милијардерот педофил, богаташите очајнички се борат за спас (ВИДЕО)

Jeffrey Epstein, centre, appears in court in West Palm Beach, Florida in 2008. Photo / AP

Елитата во Менхетен беше вознемирена овој месец кога режисерскиот тим на Би-Би-Си работејќи на документарниот филм „Падот на куќата на Максвел“ дојде во градот да разговара за поранешната девојка на Џефри Епштајн, Гислејн Максвел и нејзиниот татко кој бил измамник.

Гислејн во моментов е во затвор и го чека судењето по осумчленото обвинение за нејзиното здружување со мртвиот финансиер.

Ќерката на покојниот барон, Роберт Максвел, е обвинета за помагање на својот поранешен љубовник кој сексуално злоупотребувал млади девојки и сексуално ги пренасочувал кон други богати и моќни луѓе, вклучувајќи го и британскиот принц Ендрју, кој ја негира неговата вмешаност.

Но, многу членови на њујоршката елита, кои некогаш дури сакаа да бидат во друштво со Епштајн и неговата британска девојка, сега очајно се обидуваат да закопаат какви било потсетници за нивната врска со осрамотениот пар, изјави еден инсајдер за Би-Би-Си.

„Сите членови на високото општество во Њујорк одбија да зборуваат за БиБиСи“, рече лицето за порталот.

Продуцентите на документарниот филм во три дела, кој беше нарачан од Би-Би-Си 2 минатата година, а го произведе британскиот експерт Фактивал, наводно успеале да добијат интервју со еден од обвинителите на Епштајн, Дејвид Бојс и некои поранешни деловни соработници, Роберт МекВел, неговиот поранешен агент за односи со јавност. но не и со наводните жртви на финансиерот.

Продуцентите една недела беа во Њујорк во јули, но би требало да се вратат подоцна, според страницата шест, иако сè уште е нејасно кој друг во Менхетен – ако има некој – ќе биде подготвен да открие тајни за непријатното семејство МекВел и падот на Роберт и неговата ќерка. Од рајот.

„Се обложувам дека луѓето од високото општество во Њујорк не се редат да разговараат со Би-Би-Си“, изјави друг извор за Пејџ Сикс.

Роберт Максвел, кој го направи своето богатство како издавач, почина во 1991 година. Неговото тело мистериозно беше пронајдено како плута во Атлантскиот океан откако очигледно паднал од јахта. Издавачката империја на МекВел се распадна по неговата смрт и откривањето дека неовластено одзел стотици милиони фунти од пензиските фондови на неговите компании за да се спаси од банкрот – но без успех на крајот.

Скоро три децении подоцна, неговата ќерка Гислејн беше уапсена во нејзиниот дом во Њу Хемпшир за наводно помагање на Епштајн во изградба на сексуална трговија ангажирајќи млади девојки како нејзини „масерки“. Таа ги негира сите обвиненија и се подготвува за судење во ноември.

Епштајн почина во затворска ќелија во август 2019 година, чекајќи ја своја судска битка со обвинителите во Менхетен.

Смртта на милионерот беше прогласена за самоубиство, што предизвика бран теории на заговор поради сомнителни детали во медицинските извештаи и затворските камери кои беа неисправни во ноќта на неговата смрт.

Related posts

Leave a Comment