Свет

Џихадистите напаѓаат христијански град со големо руско присуство во близина на линиите на Идлиб

 

 

Втор ден по ред, џихадистичките бунтовници напаѓаат еден христијански град во близина на фронтот во реонот на Идлиб.

Според еден воен извор во северниот дел на Хама, џихадистичките бунтовници и нивните сојузници од Јејш ал-Изза истрелале неколку артилериски гранати и проектили кон христијанскиот град Мхардех, поради што Сириската арапска армија (САА) возвратила со проектили во самоодбрана.

Мхардех, кој е претежно населен со антиохиски православни христијани, има големо присуство на руски воен персонал, кој активно ги советува единиците на сириската армија во северниот дел на селата на провинцијата Хама.

Како Скауалаби во северозападниот дел на Хама, Мхардех е дом на една од најголемите единици на провладините Национални одбранбени сили (НДФ).

Пред пристигнувањето специјалната единца Тигри и неколку други единици на сириската армија, НДФ од Мхардех и 11-тата дивизија беа единствените единици кои го штитеа северниот дел на Хама.

Related posts

Leave a Comment