Свет

Џонсон ги повика НАТО и Г7 да не прават територијални отстапки на руската страна

The Boris Johnson No-Confidence Vote, Explained | Vogue

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека земјите од Г7 и НАТО не треба да се согласат на територијални отстапки за Русија во конфликтот со Украина.

Тоа го пренесува  The Guardian .

„Мојата порака до моите колеги во Г7 и НАТО особено ќе биде следнава: „Сега не е време да преговараме и да ги повикуваме Украинците да преговараат за лош свет – свет во кој се поканети да се откажат од голем дел од нивните територија во замена за прекин на огнот“. Мислам дека тоа би било катастрофа“, рече премиерот.

Џонсон смета дека таквиот пристап би довел до дополнителна ескалација.

Related posts

Leave a Comment