Свет

Џо Бајден : „Претседателот ќе се обиде да ги одложи изборите за да ја обезбеди својата победа“

Getty Images / Том Бренер

Демократскиот кандидат на претседателските избори во САД, Џо Бајден смета дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе се обиде да ги одложи изборите.

Тој верува дека Трамп ќе се обиде да ги одложи изборите во ноември 2020 година, во обид да ја обезбеди својата победа.

„Запомнете ги моите зборови, мислам дека тие ќе се обидат некако да ги одложат изборите и да дојдат до некоја причина зошто не можат да се одржат. Ова е единствениот начин тој да мисли дека може да победи“, рече Бајден за извештајот за настани за кампањата преку Интернет и политика за трансфери.

Бајден постојано потенцираше дека изборите се одржувале за време на Американската граѓанска војна и Втората светска војна, тврдејќи дека Соединетите држави сепак можат успешно да организираат избори за време на пандемијата.

Тој исто така претходно рече дека Трамп нема овластување да ги одложи изборите.

Инаку против Бајден деновиве е поднесена пријава за сексуално злоставување од негова поранешна соработничка.Тој исто така е вмешан во многу скандали и корупции, а најпозната афера е онаа од Украина за која тој и неговиот син се сомничат за незаконско присвојување на државни компании и присвојување на поголема сума на пари.Токму за оваа афера, по сознанието дека Трамп побарал од Зеленски, Бајден да биде следен од украинските служби, демократите во конгресот поднесоа импичмент против претседателот на САД.

Related posts

Leave a Comment