Свет

Џ.П.Морган: На САД и следат нешто многу пострашно од рецесија

„Нешто полошо“ од доаѓањето на рецесија - JPMorgan

Банката на Волстрит издаде страшно предупредување за американската економија

Шефот на банкарскиот гигант од Волстрит, JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, ги предупреди инвеститорите на веројатноста за пад на американската економија, велејќи дека „нешто полошо“ од тешка рецесија може да биде на хоризонтот.

Според извештајот на Yahoo Finance во саботата, Дајмон истакна дека економијата е „силна“ додека билансите на деловните и потрошувачите „се во добра форма“. Банкарот, сепак, истакна дека на хоризонтот има „олујни облаци“ , вклучително и пораст на цените на нафтата и повисоки каматни стапки.

„Кога прогнозирате, треба да размислувате поинаку. Што има таму? Има олујни облаци. Стапки, квантитативно затегнување (QT), нафта, Украина, војна, Кина“, рече Димон. „Ако треба да ставам шанси: меко слетување 10%. Потешко слетување, блага рецесија, 20%, 30%. Потешка рецесија, 20%, 30%. А можеби и нешто полошо од 20% до 30%. Лоша грешка е да се каже „еве ја мојата единствена прогноза“ , појасни тој.

Минатиот месец, Дајмон предупреди дека геополитичката тензија, зголемената инфлација, намалената доверба на потрошувачите и неизвесноста за тоа колку ќе се зголеми основната каматна стапка на Федералните резерви, во комбинација со конфликтот во Украина, веројатно ќе имаат негативно влијание врз глобалната економија во иднина.

Претходно во јуни, шефот на најголемата американска банка рече дека се подготвува за економски „ураган“.

Related posts

Leave a Comment