Month : April 2019

Свет

Кинеската морнарица пресретна француски брод во Тајванскиот теснец

админ
Кинеската морнарица го предупреди францускиот воен брод кој влегол во Тајванскиот теснец претходно овој месец, објави Пекинг во четвртокот, додавајќи дека поднесе официјален протест во...
Свет

Асирците во Шведска размислуваат да формираат полициски сили откако добија смртни закани

админ
Асирците во Шведска се соочуваат со закани за насилство од голем број луѓе, соопшти сириската национална федерација за шведскиот весник Самхелсните  оваа недела. Во понеделникот сириската национална...
Свет

Ердоган го нарекува “преселувањето” на Ерменците во 1915 година како “најразумна акција” од страна на Турција

админ
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган оваа недела го продолжи своето долгогодишно негирање на злосторствата извршени врз ерменскиот народ за време на почетокот на Првата светска...
Свет

Клучни факти за руската специјална нуклеарна подморница Белгород

админ
Точните оперативни карактеристики на подморницата се класифицирани Во бродоградилиштето Севмаш во Северодвинск во северниот дел на Архангелск, планирано е да исплови  нуклеарната подморница Белгород на...
Македонија Политика

Реакција на ИО Родина за таканаречените претседателски избори во Северна

админ
Обидот на нелегитимната власт да организира избори по мерка на странскиот фактор заврши неуспешно. Народот веќе одамна ги препозна предавничките игри и на таканаречената власт...
Македонија

После Срамниот Прв Круг Политичарите Треба да се Преслушаат! Продолжуваме со Бојкотот – Тврдокорни!

админ
Не дека ќе се преслушаат, но би требало. Во услови на целосна пропагандна покриеност. Сите гласила во свои раце. Скапа манипулативна пропаганда поткрепена со сепшта...
Свет

Руските воздухопловни сили започнаа голем напад во западниот дел на Алепо

админ
БЕЈРУТ, ЛИБАН (15:10) – Руските воздухопловни сили отпочнаа голем напад врз западниот дел на Алепо ова попладне. Според воениот извор во градот Алепо, руските воздухопловни...
Свет

Властите во Шри Ланка ќе распоредат војници во Коломбо по терористичките напади

админ
Осум експлозии ги потресоа градовите Коломбо, Нега и Ербај, особено католичките цркви за време на Велигденските служби и хотелите Вооружените сили на Шри Ланка објавија...