Month : November 2020

Свет

Путинова лекција за Ердоган: Русија жестоко ги бомбардираше протурските бунтовници во Сирија

админ
РУСКИ воени авиони извршија воздушни напади во неделата врз терористичките позиции на силите поддржани од Турците во провинцијата Идлиб, на северозападот на Сирија, во зоната...
Свет

Шојгу: Германската министерка за одбрана се однесува како ученичка во основно училиште

админ
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу смета дека изјавата на неговата германска колешка Анегрет Крамп-Каренбауер дека за Русија треба да се разговара од позиција на...
Колумни

МИШКО ЛИВРИНСКИ : НА ЧОВЕШТВОТО МУ СЕ ПОДГОТВУВА НОВА ОКУПАЦИЈА

админ
  Уште пред Американските избори, а најмногу после нив стана јасно дека короната всушност била операција за старата Американска корумпирана и фашистичка багра заедно на...
Свет

Трамп не прифаќа пораз: Ние сме како земја од третиот свет, откриена е огромна измама

админ
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден на претседателските избори....
Мистерии

Нострадамус: Ќе дојде време кога со Македонија ќе управува неспособен и штетен владетел

админ
Нострадамус, најголемиот предскажувач на сите времиња, неколку пати ја споменуваше Македонија во своите книги Ќе дојде време кога со Македонија ќе управува неспособен и штетен...
Македонија Политика

РОДИНА МАКЕДОНИЈА : Муртинскиот трговец се испазари со евроатлантистичкото-англосаксонистичко завереничко дувло, така да „И МЕСО И КРВ“ МАКЕДОНСКА ПРОДАДЕ ЗА БЕЗ ПАРИ!

админ
Родина Македонија е згрозена од „континуираното транспарентно тргување“ на Муртинецот, со се‘ што значи МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНСКО! Муртинскиот трговец се испазари со евроатлантистичкото-англосаксонистичко завереничко дувло,...
Историја

ВУДРО ВИЛСОН ДО МИХАЈЛО ПУПИН: Букурешкиот договор е дело на корумпираните балкански буржоазии, инсистирај на автономна Македонија

админ
  На Мировната конференција во Париз, Михајло Пупин имал инструкции од американскиот претседател Вилсон да инсистира на автономна Македонија Mихајло Пупин, како специјален пратеник на...
Македонија

ЗА ЦРПЛЕ, БУГАРИТЕ НЕ БИЛЕ ФАШИСТИ, А ЈУГОСЛАВИЈА НЕ ДРЖЕЛА РАЗДЕЛЕНИ ОД БРАЌАТА БУГАРИ

админ
Заев смета дека Југославија нè држела разделени со Бугарија Уште еден бисер од устата на српнатиот од муртинските ниви. Имено тој во интервју за бугарски...
Колумни

Лиле Прочкова: Да ја вратиме старата нормална ,,Нормалност” , а вие бедни човечиња кои ја прифаќате новата ,,НеНормалност” на ВИлипчето и социјално се дистанцирате, ќе ве замолам да се држите подалеку од нас и нашите деца.

админ
Заболени, починати, ковид, армија, преведување во жолтата куќа…Ова го слушаме секојдневно од март па до ден денес. Нели е доста? Стравот и паниката не совладуваат...
Македонија

Писмо од група Македонски интелектуалци: Историјата на Македонскиот народ и сето она што го дефинира Македонскиот идентитет не смее да биде основа за политички диктат, ниту предмет на расправа на т.н. заеднички комисии.

админ
Група интелектуалци во отворено писмо најостро реагираат на негаторската политика на бугарската влада. Историчарот Михајло Миновски како еден од потписниците на писмото вели дека Македонија...
Свет

МАСАКР ВО ЕТИОПИЈА: УБИЕНИ 600 ЦИВИЛИ ОД СТРАНА НА ПАРАВОЈСКАТА НА ТИГРАЈ КОЈА Е ПОДДРЖАНА ОД ДИРЕКТОРОТ НА СЗО

админ
АДИС АБЕБА – Припадниците на подмладокот на етничката група Тиграј од Етиопија убија најмалку 600 цивили за време на конфликтот со локалните безбедносни сили во...