Month : May 2021

Свет

Единаесетта американска држава забрани воведување на Ковид пасоши

админ
Вајоминг им се придружи на другите држави, вклучувајќи ги Алабама, Минесота, Јужна Каролина, Арканзас, Аризона, Флорида, Ајдахо, Монтана, Тексас и Јужна Дакота, кои или донесоа...
Свет

Нова војна на повидок?: Руските сили тргнаа кон границата со Ерменија!

админ
  Ерменија побара воена поддршка од Русија по преминувањето на нејзината граница од азербејџанските трупи, објавија Ројтерс и неколку други извори. Претходно оваа недела, стотици...
Свет

Италија, пристанишните работници блокираа товар со оружје наменето за Израел: Нема да ушествуваме во масакрот врз палестинскиот народ

админ
Италијанските пристанишни работници во Ливорно одбија да натоварат пратка со оружје и експлозив откако откриле дека е наменета за израелското пристаниште Ашдод . – Пристаништето...
Свет

ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ИЗРАЕЛСКИТЕ НАПАДИ НА ПОЈАСОТ ГАЗА: Демонстрантите во Лос Анџелес го блокираат сообраќајот

админ
Стотици луѓе го запреа сообраќајот на улиците на Лос Анџелес во саботата, протестирајќи против израелските воздушни напади на Појасот Газа. Тргнувајќи од блокот на федералните...
Свет

Антонио Гутереш е „запрепастен“ од зголемениот број цивилни жртви во Газа

админ
Антонио Гутереш , генералниот секретар на ООН, е „шокиран“ од страдањата на цивилите во Газа , рече неговиот портпарол. „Генералниот секретар е згрозен од зголемениот...
Свет

Поранешен соработник го обвини Нетанјаху: Тој е сојузник на Хамас, неговата цел се нови избори

админ
Тој смета дека заради безбедноста на израелската позиција, конфликтот мора да заврши со разоружување на Хамас во рамките на договорот за економска помош на Газа...
Колумни

Љубомир Цуцуловски: Македонските власти, колку и да си вообразуваат дека се семоќни, дека пред себе имаат само будали, мора ова да го имаат предвид, бидејќи техниката и технологијата колку и да помагаат, толку и одмагаат

админ
ВИРТУАЛИЗАЦИЈА. Кога ќе се спомне романот „1984“ од Џорџ Орвел првата асоцијација е Големиот Брат, кој сѐ гледа, сѐ слуша и сѐ контролира, налик на...
Свет

(ВО ЖИВО) Израелско – Палестински конфликт: Силен напад на аеродромот Бен Гурион, запалена синагога во Лод (ФОТО / ВИДЕО)

админ
Експлозиите ја тресат Газа и Израел и денес, конфликтите меѓу Израелците и Палестинците продолжуваат. Истрелани се стотици ракети. Во судирите меѓу израелската армија и Палестинците има...
Свет

Египет и Русија согласни дека Израел треба да престане со нападите врз Појасот Газа

админ
Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри и неговиот руски колега Сергеј Лавров се согласија дека Израел треба да престане да го напаѓа Појасот Газа , пренесува агенцијата Анадолу. Во телефонски разговор...
Свет

Зачудувачки експертски заклучок: Ковид можеше да се спречи; „Сè има во подрумите на ООН“

админ
Лондон – Најновото истражување, откриено на независен панел, покажува дека пандемијата на коронавирусот можела да се спречи и да се спасат животи. Како што беше...
Колумни

Ендрју Корибко: Агресивните активности на Израел се неодбранливи

админ
  „Израелското“ испровоцирано насилство е доволно срамно, бидејќи е започнато од агресивните колонијални амбиции на Еврејската држава против окупираниот палестински народ во целосна спротивност на...
Свет

Русија: Формирање на две држави, Палестина и Израел е сеопфатно и трајно решение за мирот на блискиот исток

админ
Москва ги повикува страните во палестинско-израелскиот конфликт да покажат воздржаност и да се воздржат од какви било чекори што можат да придонесат за ескалација на...
Здравје

Ковид : Вакцинираните им пренесуваат генетска катастрофа на невакцинираните !!!

админ
  Како одминува времето, се чини дека последиците од користење нови, експериментални вакцини стануваат сè поочигледни. Но, за ова не зборуваат разните дежурни ширачи на...