Author : Админ

Свет

Косовската криза беше предизвикана од оние кои сакаат да ја отсечат Русија од Балканот,истите тие кои го променија уставното име на Македонија

Админ
Рускиот министер за надворешни работи говореше на пресот по разговорите со својот словенечки колега Миро Церар     Влошувањето на тензиите во непризнаеното Косово беше...
КолумниМакедонија

Дедо имаше право, Европа е Путана а и целата западна цивилизација, ако може да се нарече цивилизација после толкуте геноциди. – Зоран Славјански

Админ
  Секогаш се прашував зошто дедо ми Алексо неможеше да го посети Крушоради, Егејска Македонија и во времиња кога Грција беше дел од ЕУ, а...
КолумниМакедонија

ЕУ ОЧЕКУВАНО ОДИ ВО ФАШИЗАМ – Горазд Росоклија

Админ
    …Според некои аналитичари, победата на екстремната десница (читај фашистите) на изборите за ЕУ парламентот е нелогична и автодеструктивна. Како пример го наведуваат гласањето...
Регион

Србија гневна на молкот на ЕУ за одбивањето на Косово да го спроведе Бриселскиот договор

Админ
Според српскиот претседател, Белград ги спровел своите обврски според Договорот   Белград е шокиран од недостатокот на реакција од страна на Европската унија за одбивањето...
Македонија

Васко Ефтов – Ако вие побарате тогаш ќе размислам за иден политички ангажман

Админ
  Новинарот Васко Ефтов на социјалните медиуми соопшти дека не е исклучено негово ангажирање во политиката.За тоа и за доверителските релации со телевизија Алфа каде...
Свет

Авганистан нема да се користи против Русија, вели портпаролот на Талибанците

Админ
  Делегација на талибанското движење (забрането во Русија) потврди на состанокот со рускиот претседателски пратеник за Авганистан Замир Кабулов дека почвата на Авганистан нема да...
Свет

Папата вели дека ќе му се спротивстави на Трамп околу изградбата на пограничниот ѕид

Админ
Папата Францис рече дека е подготвен да му каже лично на американскиот претседател Доналд Трамп дека е погрешно да се градат гранични ѕидови и се...
КолумниМакедонија

Со фалсификатите на германските ,, историчари,, живееме и ние Македонците , откога териториjата jужно од Македониjа беше дадена на управување на германската кралска лоза во дваесеттите години на 19-тиот век. – Зоран Курљан

Админ
  Предсловие: Преди неколку дена бев ,, стониран ,, од  една фб обjава сопственост на , од мене длабоко почитувана професорка од факултетот за jуриспруденциjа...
Македонија

Војна се спрема, Харадинај барал 200.000 “Избеглици” * да примиме на средбата со Зоран Заев викендов?!

Админ
  На Твитер осамна твит во кој Твитер Профилот под име Пази ЛЕЏА движење Бојкотирам, лиферува информација во која се вели дека на средбата која...
Регион

Вечерва српските авиони и оклопни возила забележани на пат кон југ од земјата

Админ
Новинската агенција Танјуг објави дека најмалку еден борбен авион “МиГ-29” летал над Нови Пазар кон Копнената безбедносна зона меѓу Србија и Косово   Српските авиони...
Регион

Москва го окаректизира притворот на рускиот дипломат во Косово како провокација

Админ
Марија Захарова побара од косовската мисија на ОН да го ослободи рускиот дипломат   Притворањето на рускиот дипломат Михаил Красночеков, член на мисијата на ОН...
Регион

Српската војска ставена во целосна борбена готовност во врска со ситуацијата на Косово

Админ
Населението на Косовска Митровица излезе на улиците за да изгради барикади, може да се слушнат истрели…     Српските вооружени сили се ставени во целосна...
Регион

Косовската полиција уапси руски државјанин вработен во мисијата на ОН

Админ
Михаил Красноженков, руски државјанин и вработен во мисијата УНМИК, е меѓу затворениците, вели српскиот претседател   Полицијата на непризнаената таканаречена република Косово уапси руски државјанин...