Category : Наука

Наука

Рекорден број учесници на онлајн олимпијадата по руски јазик организирана од државниот универзитет во Санкт Петербург

админ
9500 луѓе од 150 земји станаа учесници на онлајн олимпијадата на руски јазик како странски јазик што ја одржуваат државниот универзитет во Санкт Петербург и...
Наука

Руски научници создадоа нов колектор за декодирање на геномите на КОВИД-19 вирусот

админ
Научниците од Државниот универзитет во Санкт Петербург (СПбГУ) – ја продолжуваат научната битка со коронавирусот, развиваат нови алатки кои ќе помогнат да се разоружаат не...
Наука

Физичарот на СПБУ, Алексеј Кавокин, стана првиот руски научник кој е добитник на наградата ISCS 2020 Quantum Devices

админ
Професорот Алексеј Кавокин, раководител на лабораторијата за спин оптика на државниот универзитет во Санкт Петербург (СПбГУ), стана првиот руски научник што ја доби наградата Quantum...
Наука

Истражувачите откриле фосили на примати стари 7 милиони години кои оделе како луѓето

админ
Новите наоди кои укажуваат на постоење на примати од пред 7 милиони години, кои оделе како луѓето, ја натера целата научна заедница да расправа. Тоа е единствениот...
Наука

Три години затвор за научникот кој ги создаде првите генетски модифицирани бебиња

админ
Кинескиот научник Хе Гиангчиу, одговорен за првите генетски модифицирани бебиња, е осуден на три години затвор. Нешто повеќе од една година по објавувањето на тоа...
Наука

Петиција на студентите од „Св. Апостол Павле“: Ако не го повлечете предлог-законот, ќе тужиме во Европскиот суд за човекови права

админ
  Наместо да се посветиме на учење, творење и креирање проекти, ќе мораме да тужиме и да протестираме за да ги штитиме нашите права, велат...
Наука

Сега и официјално: Пчелите се прогласени за најважни суштества на нашата планета

админ
На последниот сосанок во лондонското Кралско географско друштво, Меѓународниот ,,Earthwatch” институт ги прогласи пчелите за најважните суштества на планетата Земја!   Како што наведоа, 70...
Наука

Елон Маск зборува за вонземјаните и вели дека има нешто подобро од областа 51(ВИДЕО)

админ
  Елон Муск, основач и директор на Tesla и SpaceX, го отфрли старото верување дека владата на САД одржува контакт со вонземјаните, истовремено осигурувајќи дека SpaceX има...
Наука

МИСТЕРИЈА ОД Длабочината на Космосот: Научниците открија чуден сигнал од вселената! Ова не е прв пат, но никој не знае кој ни испраќа пораки!

админ
  Кинеските научници примиле необичен сигнал со помош на петстотини метри широкиот радиотелескоп ФАСТ. Станува збор за сигнал составен од серија повторливи брзи удари  на...