Филм

LA CASA DE PAPEL ГЛОБАЛЕН ФЕНОМЕН

Алекс Пина. Човекот кому Нетфликс може да ги замени обичните чешми во бањата, со оние позлатени. Или плаќање алиментација на поранешните сопруги, доколку ги има. Алекс Пина е автор на Глобалниот феномен, најгледаната шпанска серија на сите времиња. Многумина сега ќе речат, најгледаната шпанска серија? Но, дали е тоа најгледаната серија Netflix на кој било јазик? Вклучувајќи англиски?

Се започна на 2/2/2017 година. на Антена 3. Додека првите две епизоди гледаа дури четири милиони Шпанци, Нетфликс ги купи правата за дистрибуција во светот, остатокот е историја, која сè уште трае. Сувото злато за да ја плати Пина ќе се исплати. Регионот што зборува шпанско (скоро цела Јужна Америка) плус Европа, рекордно рекордно, како топлотни бранови во глобалното затоплување. Дури и Американците, се разбира на англиски јазик, со нетрпение чекаат нови епизоди на Money Heist, бидејќи серијата се нарекува на Западниот пазар.

Како и сите модни трендсетерки, така и La casa de papel промовираше некои од своите брендови: маската Дали, која ја носат ограбувачите и заложниците во филмот, како препознатливо шпанско лого. Тогаш „Бела Цао“, песна на италијански партизани, нацртана од нафталин во серијалот, стана глобален уметнички одраз на бунт и револт, што наводно го наведува професорот во осмислување мега грабежи како револт против системот. Од наметнување препознатливи брендови, без сомнение самата серија стана глобален тренд. Оние што не гледаат „Ла каса де папел“ не се грижат за „Брејк лош“ или прекарите на Тарантино од легендарниот грабеж во „Куќи на резервоарот“, видливо променети тука во градски имиња. Друг генијален потег за маркетинг пина. Ако разбојниците Julулио, Алекс, Софија, тие би биле пообични отколку што беа: Хелсинки, Берлин, Токио. Тие се навлегоа толку под нивната кожа што јас, како милион други обожаватели, можев да ги набројам сите осум учесници во мега грабеж. Кои други серии можете да кажете за тоа?

Може ли мега умот да го организира грабежот на Централната банка и нането Шпанија? Тој може, ако се подготвува веќе пет години и го носи прекарот професор. Кога осум вооружени напаѓачи провалат во Централната банка на Мадрид, сите облечени во црвена облека, и фаќаат 67 заложници, сето тоа изгледа како уште еден храбар грабеж. Малку тепачка со полицијата, мала психоза, обид за бегство. Модел, виден десетици пати. Но, овој пат, главата на грабежот не е во банка. Професорот ја води играта на безбедно растојание од полицијата и секогаш е барем два чекори пред нивниот кризен штаб. Дури и кога успева да оствари физички и емотивен контакт со инспекторот Мурило, се чини дека ништо не може да тргне наопаку…

Скапо производство и одлично кастинг. Затегнато и возбудливо делување. Низа емотивни воздигнувања на публиката. И навистина добро, јас дури би рекол совршено да се концентрирам на деталите. Сè, сè е направено извонредно. Врската, на пример, помеѓу црвениот комбинезон-Дали- „Бела Цао“ не се потпира на анархија, туку напротив, на отпорност на системот. Без разлика дали тој бил антифашистички симпатизер, црвениот комбинезон и партизан „Бела Цао“ зборуваат сами за себе. Она што професорот во серијалот сака да го наметне на јавното мислење, Пина вешто го наметнува на нас, гледачите. Грабежот се претвора во отпор, и иако 2,4 милијарди евра не е сомнителен мотив, сепак го гледаме како општество Худ во служба на сиромашните. Не можеме да му помогнеме.

Ликовите се заразни сочувствителни, и се додека полицијата како полиција, тешка и незамислива, тоа само може да ве насмее. Кога имаат генијалец против нив, испаѓаат еден куп будали. Сè што не е така во реалниот живот, можеме да се ставиме на располагање овде. Како што рече професорот, јавноста е „осудена на осуда за нив. Значи, Пина исто така нè осуди за поддршката на неговиот тим. И серијата се додека трае. И сега, исто како порано, беше и не се откажува многу. Можеби ќе звучиме дека третата сезона не е до ниво 1. Но, кој и да ги погледна првите две, ќе го погледне и четвртиот, иако е јасно дека сега се снима затоа што големите момци на „Нетфликс“ нема да дозволат Златната кока да оди во еко-продукција. Willе мора да биде прободено додека не се ограби последната голема куќа на парите во Шпанија, а потоа ќе биде вкрстена, на пример. до Аргентина. Или Мексико …

Додаток: Кога двајца разбојници во хотел во Нант, Франција, беа облечени во црвена облека, пред една година, јавноста беше воодушевена од негативните реакции на „сериозните“ новинари. Очигледно тие ја имаа маската на Дали. Но, да се каже дека оваа серија е поттикнувач на тероризам и криминал е бесмислено. Тоа е како да се обвинува Дизни за сите грабежи на маската Мики Маус. И имаше многу …

https://youtu.be/hMANIarjT50

Related posts

Leave a Comment