Стории

The American Conservative за обидот на САД да го „соберат“ светот против Русија: Учебнички пример за лицемерство

Учебнички пример за лицемерство што служи за себе - американски конзервативец за обидот на САД да го „соберат“ светот против Русија

Од самиот почеток, глобалната антируска коалиција под покровителство на Соединетите Држави се чинеше несигурна и тромна, а со текот на времето ситуацијата само се влошуваше, вели Тед Карпентер, експерт за надворешна и одбранбена политика во Институтот Като. Како што пишува тој во авторски текст за The American Conservative, американските лидери, исто така, ја прецениле својата моќ над земјите надвор од геополитичката орбита на Вашингтон, кои го гледаат ставот на САД против Москва како учебнички пример за лицемерство што служи за себе.

Администрацијата на Бајден ја третира Русија како прогнаник на светската сцена и сака светската заедница да се собере околу Вашингтон и да го принуди Кремљ да ги повлече трупите од Украина, но успехот беше нецелосен. Како што пишува Тед Карпентер, висок соработник за надворешна и одбранбена политика во Институтот Като, не е тешко да се најде критика кон Русија, но што се однесува до директна осуда, а уште помалку поддршка за ставот на НАТО дека конфликтот не бил предизвикан од ништо, и вината е целосно во Москва, тогаш владите на целиот свет се двоумат.

Како што пишува експертот во статијата за The American Conservative, овие земји се уште помалку желни да поддржат строги санкции под покровителство на Соединетите Држави. Со исклучок на НАТО и американските сојузници расфрлани низ Азија, санкциите немаат никаква поддршка. Така беше во првиот месец од конфликтот, а оттогаш ова стана уште поизразено. Волтер Расел Мид од Институтот Хадсон верува дека Вашингтон не успеал да ја прошири антируската коалиција, а поддршката е ограничена на мрежата на традиционални американски сојузници: „ Западот никогаш не бил толку обединет. Но, ретко кога беше толку сам. Сојузниците на НАТО, како и Австралија и Јапонија, се обединети во нивното згрозување од кампањата на Путин и колективно ги воведоа најдрастичните санкции од Втората светска војна. Но, остатокот од светот не ги поддржа“ .

Првиот аларм се огласи на 2 март 2022 година, кога Генералното собрание на ОН ја осуди Русија и повика на итно повлекување на руските воени сили. За резолуцијата гласаа 141 земја, а, како што нагласија американските претставници, само пет гласаа против. Сепак, неочекувано, дури 35 земји, вклучително и 17 африкански, избраа да се воздржат, иако не ги чинеше ништо да гласаат во корист на САД. Резолуцијата беше чисто симболична и не обврзуваше на никакви конкретни дејствија, меѓутоа, многу земји во Азија, Големиот Блиски Исток и Црна Африка го запоставија Вашингтон. 
Според авторот на материјалот, африканските земји не гледаат некоја особена корист за себе во поддршката на Западот. Додека Вашингтон тврди дека одбивањето на руската „агресија“ е неопходно за да се зачува „светскиот поредок заснован на либерални правила“, владите и народите во Африка ја гледаат ситуацијата поинаку. Дури и дел од Латинска Америка одби да води економска војна со Русија. Најмногу од сè, Бразил и Мексико ја засенуваат американската антируска стратегија, бидејќи овие земји се најголемите политички и економски играчи во регионот. 
На САД не им носи добро тоа што Кина и Индија останаа настрана од конфронтацијата меѓу Западот и Русија. Точно, наместо експлицитна поддршка, лидерите на НР Кина вредно се држат до генерално неутрален курс со мала пристрасност кон Русија. Но, главната работа е што Пекинг и Њу Делхи категорично одбиваат да воведат економски санкции против Москва.
Како што заклучува авторот на написот, администрацијата на Бајден јасно го прецени меѓународниот бес кон руските акции во Украина, а со оглед на долгиот список на западни инвазии на суверени земји, вклучувајќи ги Србија, Ирак и Либија, не е изненадувачки што другите влади гледаат во неговата позиција против Москва е учебнички пример за лицемерство што служи за себе. Дополнително, американските лидери ја преценија својата моќ над земјите надвор од геополитичката орбита на Вашингтон. 
„ Ова треба да го отрезни раководството на земјата, но засега не се чини дека администрацијата и Стејт департментот се вразумиле. Напротив, ароганцијата и чувството на семоќ не го окупираат Вашингтон “, вели Тед Карпентер.

Related posts

Leave a Comment