Занимливости

Али Агча: Зад атентатот врз папата Јован Павле втори стоеа САД, а не Советите и Бугарите!

Во мај годинава, Ватикан со миса ја прослави 40-годишнината од обидот за атентат врз папата Јован Павле Втори, кој беше застрелан од Турчин Мехмет Али Агча, за време на аудиенцијата на плоштадот Свети Петар на 13 мај 1981 година.

Јован Павле го преживеа нападот во 1981 година, му прости на Агџа и се сретна со него во затвор. Папата Франциско ја одбележа годишнината за време на општата аудиенција во средата.

– Овој настан нè потсетува дека нашиот живот и историјата се во Божји раце – рече папата Фрањо.

Во едно интервју пред неколку години, Агча детално опиша што се случи тој ден пред 40 години на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

– Отидов во историска мисија. Дојдов од Истанбул во Бугарија, каде поминав два месеци. Потоа поминав низ Белград и Југославија, а потоа низ Франција, Швајцарија, Италија и Тунис. Потоа се вратив во Швајцарија, а потоа во Австрија. Се вратив во Швајцарија, потоа во Италија, потоа отидов во Шпанија, потоа во Милано и Рим. И тогаш пукав во папата – ја започна својата приказна Агча.

Тој забележува дека бил во Белград во септември 1980 година неколку дена. Тој престојувал во хотел во близина на железничката станица, по што заминал за Париз. Тој вели дека неговиот живот бил како чудо затоа што ги открил Бог, Исус Христос и чудото на Мадона од Фатима.

– Сето тоа ме промени радикално. Да останев истиот млад човек од Истанбул во 1980 година, денес сигурно ќе бев мртов. Можеби ќе станев наркоман или обичен криминалец. Секоја револуција обично завршува на тој начин. Роден сум повторно во Ватикан, станав човек што не можев да го замислам – рече тој.

На прашањето дали е вистина дека добил 50.000 марки, а „Сивите волци“ три милиони марки за убиството на папата, Агча рече дека тоа е лага да се прикрие американскиот заговор.

– За да се прикрие Америка, беше речено дека Бугарите или Советите подготвиле атентат. Но, тоа не беше точно. Сето тоа беше американски заговор. Русите и Бугарите немаат никаква врска со атентатот. Иран учествуваше во заговорот. Бев во Иран четири месеци, бев обучуван, добив пари, а потоа дојдов во Турција. Имав десетици пријатели „Сиви волци“ кои ми помогнаа, но никој не знаеше за атентатот. Тоа беше голема тајна за мене –  рече Агча во емисијата „Гол живот“.

Тој забележува дека планирал да изврши самоубиство по убиството на папата.

– Мојата намера беше да го убијам папата и потоа да се самоубијам пукајќи со пиштолот во срце. Но, пиштолот не работеше. По два истрела, пиштолот блокираше, така што не можев да го погодам папата со третиот истрел, а не можев ниту да се самоубијам. Многу интересно и навистина необјасниво. Имав отров што ми го дадоа да го испијам по атентатот. Но, не го искористив. Сакав да се убијам со пиштол. Но, бидејќи тој се блокираше, мене ме уапсија – вели Агча. Како што забележува, сè било напишано однапред.

– Г-ѓа Фатима, кога се појави во 1917 година, веќе напиша историја. Полскиот папа е роден во 1920 година, а јас сум роден во 1958 година. Па дури и пред раѓањето на полскиот папа, атентатот беше извесен и објавен. Ова може да биде несфатливо за обичните луѓе. Влегов во историјата затоа што Бог така сакаше. Другите големи терористички напади не се значајни. Американскиот претседател беше убиен, египетскиот шеф на државата исто така беше убиен. Сето ова немаше посебно значење. Можеби влегов во историјата случајно, но историјата е една безначајна работа. Нема никаква важност, вели тој.

Според него, важно е да се влезе во царството Божјо.

– Човечката историја не е важна. Кој се сеќава на Бил Клинтон. Тој влезе во историјата, но тој е никој и ништо. Тој ќе умре за неколку години и ќе оди во пеколот. Веќе нема повеќе тајни, реков многу тајни. Јас всушност сум проповедник, ќе одам низ земјите и ќе го пренесувам словото Божјо кое се наоѓа во евангелието на апостол Јован – рече тој и додаде:

– Ватикан, кој сега зборува за мир, направи неколку сериозни грешки. Хрватскиот кардинал Алојзије Степинац е виновен за многу убиства кога милиони Срби загинаа. Само антихристот може да го стори тоа, и тој навистина беше антихрист. Антихрист беше и Анте Павелиќ. Убија милион христијани, православни Срби. Ватикан го прогласи за светец. Тоа е неприфатливо. Тој беше убиец на христијани. Анте Павелиќ е срамо за Хрватска. Тито исто така беше Хрват, но беше чесен човек – рече Али Агча.

Related posts

Leave a Comment