Свет

Американците се закануваат: Нема да дозволиме никој да и помогне на Русија со трошоците за војната

Meet the Man Who Designed and Built the White House | Architectural Digest

 

САД нема да дозволат ниту една земја да и помогне на Русија да ги надомести нејзините економски трошоци поради ситуацијата со Украина и санкциите од Западот, изјави денеска портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс

„Јасно ставивме до знаење во нашите контакти со Пекинг дека нема да дозволиме ниту една земја да ги компензира загубите на Русија “, рече Прајс за време на редовниот брифинг, коментирајќи ја можната кинеска поддршка за руските акции, пренесува РИА Новости.

Прајс потсети дека американската делегација „го предупредила Пекинг“ за време на консултациите со кинеската страна во Рим за последиците од можната поддршка на руската воена операција во Украина за билатералните односи, додава руската новинска агенција.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!