Свет

Бафет и Гејтс градат нуклеарен реактор вреден милијарда долари во САД

Inside Bill Gates' and Warren Buffett's 29-Year Friendship

ЧИН, Вајоминг – Енергетските компании управувани од милијардери и пријатели, Бил Гејтс и Ворен Бафет, ја избраа американската држава Вајоминг за започнување на првиот проект за нов нуклеарен реактор „Натриум“.

TerraPower, основана од Гејтс пред 15 години и енергетската компанија PacificEcorp, сопственост на инвестицискиот фонд на Бафет Беркшир Хатавеј, во средата соопштија дека точната локација на демонстрационата централа треба да биде објавена до крајот на годината.

Малите напредни реактори, кои работат на различни горива, се сметаат за клучна технологија без јаглерод, која може да ги надополни изворите на енергија како што се ветерот и сонцето, во време кога земјите се обидуваат да ги намалат емисиите предизвикани од климатските промени.

„Сметаме дека„ Натриумот “ќе ја смени играта во енергетската индустрија“, рече Гејтс на прес-конференција за започнување на проектот во Чејан, главниот град на Вајоминг.

„Ова е нашиот најбрз и најјасен начин да станеме негативни за јаглеродот“, рече гувернерот на Вајоминг, Марк Гордон, пренесува Танјуг.

Проектот располага со брз реактор за ладен натриум од 345 мегавати со складирање на енергија базиран на сол, што може да ја зголеми моќноста на системот до 500 MW.

Компанијата „TeraPower“ минатата година објави дека централата ќе чини околу една милијарда долари.

Минатата година Министерството за енергетика на САД и додели на компанијата Гејтс „TeraPower“ 80 милиони долари првично финансирање за демонстрација на технологијата „Натриум“, додека следната година утврди дополнителни средства во согласност со одобренијата на Конгресот.

Претседателот и извршен директор на „TeraPower“, Крис Левеск, изјави дека изградбата на фабриката за демонстрација ќе трае околу седум години.

„Ни треба ваков вид на чиста енергија во мрежата во 2030-тите години “, рече тој пред новинарите.

Related posts

Leave a Comment