Тенис

Брутална колумна на австралиски новинар: Сакаат Ноле од имиграцискиот камп да гледа како Надал го подига пехарот

Džejms Mekfirson колумнист на порталот и магазин  Spektator во Австралија, повторно е во центарот на вниманието. Го пренесуваме неговото комплетно излагање.

 

Новак Ѓоковиќ не би бил во неволја за влез во Австралија само ако се вакцинираше, изјави постар спортски новинар во The Australian. Секако! Што не мислеше Новак за тоа? Тоа е најлесниот начин да се реши ситуацијата. Ако сите решиме да гласаме за лабуристите, нема да има кавги, нели? Ако сите станеме атеисти, нема да има верски разлики, нели? Ако сите станеме вегани, нема да има климатски војни. не е тоа? Новак требаше да ги засука ракавите и проблемот беше решен, нели?

Во продолжение имаше и многу иронија:

– Што се случува со шампионите и нивното постојано одбивање да се покорат и да го прават она што го прават сите други? Многумина од нас беа принудени, па Новак треба да биде принуден, нели? Тоа е австралиски начин. Се разбира, кога сите се принудени, многу е полесно да се замисли дека никој не бил принуден. Нели Новак рече „сите сме во ова заедно“? Со исклучок на оние 2,5 милиони невакцинирани Австралијци, со кои никогаш повеќе нема да разговараме, останатите се согласија! Слоганот „нема вакцина, нема работа“! Србинот само требаше да се придружи на толпата.

Има многу важна лекција за почит:

– Почитувањето е двонасочна улица. Новак треба да покаже почит кон Австралијците за да се избегнат глупостите за човековите права и телесната автономија! Сите би го почитувале доколку игра според нашите барања. Така функционира почитта. Значи, вакцинирајте се или поминете го остатокот од животот под полициска придружба во еден од бегалските кампови гледајќи го Надал како го освојува шампионатот! Тоа е твој избор! О, и добредојде во Австралија, пријателе!

Тој се осврна и на тоа како изгледаат Отвореното првенство на Австралија и тенисот сега во светлината на последната пандемија.

– Никој не го принуди светскиот рекет број еден да направи нешто против негова волја. Ако Новак не сакаше да се натпреварува, тоа е негов избор. Тој би можел да остане во Србија и ние да одржиме турнир за сите најдобри играчи во светот (освен најдобрите во светот), што всушност би бил турнир за најдобрите вакцинирани играчи во светот. АВП, Здружение на вакцинирани професионалци, зошто да не? Ако тоа е пат кон иднината, и тенисот мора да биде во чекор со времето. Следната година би можеле да ги рангираме носителите според нивните заслуги во општеството.

Потоа се осврна на Австралија Опен и прописите:

– Да се ​​дозволи невакциниран Новак да игра на Австралија Опен значи да се загрозат животи. Со повеќе од 37.000 нови случаи на Ковид во 90% од вакцинираната Викторија до вчера, тешко е да се тврди дека невакциниран играч е закана за јавното здравје. Но, тоа не значи дека нема да бидеме. Што ако суперподготвениот и здрав Новак го пренесе вирусот што го нема, целосно вакциниран нс неодамна оперирани луѓе под маски на безбедно растојание на трибините? Па сите ќе бидеме воодушевени. Тогаш владата ќе им каже на засегнатите дека ќе поминат неколку дена дома и ќе земаат панадол. Тоа буквално би се случило. И затоа е ризик еден невакциниран играч да го гледаат 20.000 целосно вакцинирани луѓе, што е нешто што не смееме да си го дозволиме да влезе во нашата среќна земја.

Пораката за крајот беше многу моќна:

– Знам што мислиш. Дека универзално вакцинираните крикет тимови имаат паузи поради ковид и дека тврдењето дека невакцинираниот играч претставува значително поголем ризик воопшто не е научно засновано. Веројатно мислите дека тоа е особено случај со Новак, имајќи предвид дека претходната инфекција е барем исто толку ефикасна како вакцинацијата, според повеќето истражувања. Навистина, затоа некои земји преку морето препознаваат претходна инфекција еднаква на вакцинација. Само така! И уште нешто. Контроверзноста околу Новак потроши драгоцено време од нашите политички лидери кои можеа да го искористат за да се фокусираат на важни работи. Да не беше одвраќањето на невакцинираниот Новак, кој пристигна на нашите брегови минатата недела, нашите лидери ќе ги искористеа изминатите две години за да го подобрат здравствениот систем.

Related posts

Leave a Comment