Свет

Венецуела е домаќин на воени игри со земји пријателски на Русија

Илустрација

Венецуела е домаќин на „Снајперската граница“, меѓународните воени игри во 2022 година, натпреварување организирано од Русија од 2015 година, а меѓу другите учествуваат Кина, Иран, Индија, Куба и Мјанмар.

Свеченото отворање, чиј дел синоќа во живо го пренесуваше венецуелската јавна телевизија, се одржа со голема помпа, паради, песни и говори на северозападот на земјата.

Тоа е првпат Венецуела, која одржува блиски односи со Русија, да биде домаќин на натпреварот на овие годишни игри, на кои се собираат околу 30 земји, вклучувајќи го грузискиот сепаратистички регион Абхазија, кој е признаен од неколку земји блиски до Русија.

Венецуела, која е предмет на економски санкции, особено од Вашингтон, кој не го признава реизборот на претседателот Николас Мадуро, во последните години се приближи до Иран и Кина.

„Целта и духот на овие игри е повеќе да се обединат културите и народите“, отколку да се покажат воените вештини, рече венецуелскиот министер за одбрана, генерал Владимир Падрино Лопес.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!