Тенис

(ВИДЕО)Ѓоковиќ: Не сум антиваксер, но нема да се вакцинирам дури и ако тоа значи дека нема да можам да освојувам трофеи

Novak Djokovic at the Men's final at Wimbledon, 11 July 2021

Најдобриот светски тенисер во првото големо интервју по депортацијата од Мелбурн јасно потврди дека нема да се вакцинира доколку тоа е услов за учество на турнири

Никогаш не сум бил против вакцинацијата, разбирам дека на глобално ниво сите се обидуваме да го потиснеме вирусот и да ставиме крај на сето тоа, изјави Новак Ѓоковиќ (34) во интервју за Би-Би-Си .

Но, на директно прашање дали ќе го жртвува својот настап на турнири како Вимблдон и Ролан Гарос поради неговиот став за вакцинација, тој јасно кажа:

– Да, тоа е цената што сум подготвен да ја платам!

Откако беше примен во Австралија и депортиран бидејќи не бил вакциниран, најдобриот светски тенисер потврди дека останува на одлуката да не се вакцинира за да може да игра на кој било тениски турнир.

Како што сега стојат работите, нема да играат ниту Ролан Гарос, ниту Вимблдон, што значи дека ќе го жртвува првото место на АТП-листата. Сепак, Новак се надева дека ќе се променат условите за учество на некои турнири , каде што може да настапуваат само вакцинирани тенисери.

– Бев вакцинирана како дете, но отсекогаш ја поддржував слободата на избор за онс што го внесувавте во вашето тело. Се надевам дека ќе можам да играм уште многу години.

Зошто е подготвен да го жртвува ловот на Рафаел Надал и 21 Грен слем титула, го праша новинарот на Би-Би-Си, Амол Рајан.

– Затоа што принципите на одлучување за моето тело се поважни од титулата или што било друго. Се трудам да бидам во склад со моето тело што е можно повеќе. Отсекогаш сум бил склон кон благосостојба, здравје, здрава исхрана. На мојата кариера позитивно влијаеја промените во исхраната и навиките за спиење.

Ѓоковиќ сепак ја остави можноста за вакцинација во иднина.

– Сè уште сум отворен за тоа, сите се обидуваме да го најдеме најдоброто можно решение за Ковид.

Едно решение може да биде лек за Ковид. Токму Ѓоковиќ купи данска компанија која работи на тоа во јануари.

http://

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!