Свет

(ВИДЕО) Голем протест во Лондон, илјадници на улиците против мерките и Ковид пасошите

ВИДЕО Голем протест во Лондон, илјадници на улица против мерките и свитканите пасоши

Илјадници британци протестираа денеска во центарот на Лондон против затворањето, кое сепак постепено се намалува поради можното воведување здравствени пасоши за борба против пандемијата на коронавирусот.

Доцна попладнето стотици демонстранти сè уште беа во центарот на градот, објави репортерот на Франс Прес. Претходно, на видеата објавени на социјалните мрежи, илјадници луѓе можеа да се видат како во поворка одат низ улиците на главниот град.

„Тие ве контролираат, да си ја вратиме нашата слобода“

Носејќи транспаренти и постери на кои пишуваше „Тие ве контролираат“, „Не за маските, Не на вакцините, Не за затворањето“ и „Да си ја вратиме слободата“, учесниците на протестот „Заедно за слобода“ појдоа од Хајд Парк во 13 часот по локално време.

И покрај забраната за собирање голем број луѓе, повеќе организации повикаа на протести во мали групи против последните епидемиолошки мерки што сè уште се на сила и против евентуалното воведување здравствени пасоши што ги разгледува владата.

„Денес одиме за нашата медицинска слобода“, напиша организаторот на Фејсбук на „Зачувај ги нашите права – Велика Британија“, кој рече дека „се мобилизира против секој предлог за јавни пасоши или здравствени сертификати затоа што тие се косат со медицинската етика и нашите човекови права“.

Луѓето не сакаат ковид пасоши

„Ќе ја преживеам пандемијата, правејќи го спротивното од она што го велат“, стоеше на постерот што гордо го носеше млада жена. Другите беа опремени со бели чадори на кои пишуваше „Не на пасошите за вакцинација“.

Маршот се одржува во време кога Лондон почнува да ги укинува ограничувањата по очигледното подобрување на здравствената состојба во Велика Британија, која најлошо страдаше за време на пандемијата која покоси 127 000 луѓе и додека вакцинацијата продолжува.

По повеќе од три месеци карантин, продавниците кои не продаваат храна и основни потреби, тераси на ресторани, фризери и спортски сали во Англија се отворија пред скоро две недели, враќајќи ја живоста на улиците на градовите.

Related posts

Leave a Comment