Свет

Во Молдавија не стивнуваат протестите против про западната влада – уапсени 65 демонстранти (ВИДЕО)

Во Кишињев приведени се 65 лица поради учество на антивладини протести. Ова го известува локалната полиција. 

„За идентификација се приведени 65 лица, од кои 4 се малолетни. Идентификувани се и лицата кои поттикнувале немири и претставувале закана за јавната безбедност“, се вели во соопштението.

Во извештајот се наведува дека демонстрантите се обиделе да го пробијат полицискиот кордон, што органите на прогонот го оцениле како провокација со цел да се дестабилизира ситуацијата. Според полицијата, на протестите учествувале 1,7 илјади луѓе, организаторите на акцијата најавиле 50 илјади учесници.

Тие се движеа по главната авенија на Кишињев, но полицијата не ги пушти на централниот плоштад. Демонстрантите им подарија букети бели хризантеми на полицајците кои се обидоа да ги приведат. Лидерот на опозициската партија Шор, Илан Шор, испрати видео порака во која го обвини актуелното раководство на земјата дека не се справува со економската и енергетската криза. Протестот заврши со палење на погребни венци пред административната зграда на претседателката Маја Санду. Демонстрантите запалија и сметки за комунални услуги и огномет . Демонстрантите усвоија резолуција со која бараат оставка на молдавската претседателка Маја Санду и премиерката Наталија Гаврилица.

Молдавија во моментов доживува тешка енергетска криза поради поскапувањето на енергенсите. Надлежните известуваат дека бараат алтернативни извори на енергија, бидејќи пред тоа се користел Молдавскаја ГРЕС, кој ја продавал енергијата по цена од 62,5 долари за 1 MWh. Во ноември, државното претпријатие и Молдавскаја ГРЕС не можеле да се договорат, па Кишињев започнал да купува струја од Романија, но цената веќе беше 90 евра за 1 MWh. 

Протестите започнаа на 9 октомври. Тогаш околу 60 илјади жители на Кишињев  излегоа  на масовни демонстрации. Демонстрантите се незадоволни од растот на цените и актуелната влада.

На 10 октомври,  полицијата ги растера  демонстрантите кои ги блокираа патиштата во центарот на Кишињев. Демонстрантите побараа властите да го надоместат седумкратното зголемување на тарифите за гасот. Маја Санду вината за енергетската криза ја префрли на претходната влада и веќе ги повика жителите да ја намалат потрошувачката на гас.

На 11 октомври, приврзаниците на партијата Шор излегоа  на нов митинг  барајќи оставка на Санду. На 23 октомври, демонстрантите  се тепаа со полицајците за време на митинг во Кишињев .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment