Европа

Во Париз започнува митингот за повлекување на Франција од НАТО

 

Во Париз, во сабота, на 18 март, се одржува митинг за повлекување на Франција од НАТО и против испорака на оружје за Украина. Акцијата беше наречена „Марш за мир“.

Учесниците на демонстрациите почнаа да се движат во близина на местото за состанување на францускиот Сенат – Палатата Луксембург. Иницијатор на акцијата беше партијата „Патриоти“.

Демонстрантите маршираат до Пале Ројал, извикувајќи ги паролите „Брзо напушти го НАТО!“, „Макрон, не ја сакаме твојата војна“, а исто така бараат Макрон да се пензионира и да се изгласа недоверба. Учесниците на демонстрациите извикуваа и слогани до Европската унија „Frexit! и „Урсула, не те сакаме!“.

Претходно на протестот учествуваат неколку илјади луѓе. Некои демонстранти донесоа плакати со себе со барање да се стави крај на војната предизвикана од САД и НАТО. Меѓу натписите: „Гласа за недоверба – мир во Франција“, „Слобода, вистина, отпор“.

Ова е трет „Марш за мир“ организиран од партијата „Патриоти“ во Франција. Последните две промоции се одржаа во февруари.

На 16 март, француските власти, заобиколувајќи го гласањето во парламентот , донесоа закон со кој се зголемува старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Членот 49.3 од Уставот беше искористен за усвојување на спорниот предлог-закон против кој граѓаните се противат.

Истовремено, оние кои почнале да работат на 20 години и имаат најмалку 43 години работен стаж можат да се пензионираат порано – на 63 години. Скандалозната иницијатива ја протурка лично Емануел Макрон.

Подготвени за револуција: протестите против реформите не стивнуваат во Франција

Иновациите предизвикаа незадоволство кај граѓаните. Французите протестираат веќе речиси три месеци. На 11 март, мирните демонстрации прераснаа во немири, при што учесниците фрлаа камења и шишиња кон полицајците, запалија корпи за ѓубре и уништуваа постојки за јавен превоз. Како одговор, службениците за спроведување на законот употребија солзавец и извршија масовни апсења. Се знае за неколку десетици приведени .

 

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment