Свет

Дејли Експрес: поранешни британски војници се во Азовстал

Најмалку тројца поранешни британски војници се на територијата на фабриката Азовстал во Мариупол, пишува Дејли експрес, цитирајќи неименуван поранешен војник од ОК.

„Сите тројца момци во железарницата служеа во британската армија “, го цитираше изданието поранешниот воен офицер.

Според него, двајца од нив служеле во Авганистан и биле „изненадени од интензитетот на конфликтот“. Војската соопшти дека поранешните британски војници отишле во Украина пред специјалната операција со цел „да им се придружат на Украинците на исток“. Сепак, тие беа испратени на југ за да го засилат неонацистичкиот Азовски полк*.

„Бев со неколку Канаѓани и немав слушнато ништо за нив се до март, кога добив порака дека се во металуршката фабрика во Мариупол “, рече Британецот.

Тој рече дека на територијата на Азовстал има и еден тешко ранет Британец кој се борел во источна Украина од 2014 година. Според поранешниот војник, украинските националисти побарале од нив „да го задржат последниот куршум за себе“, објаснувајќи дека „не сакаат никој да биде заробен“.

Related posts

Leave a Comment