Свет

Ердогановата игра на две карти

Додека европските земји најавуваат нови санкции против Русија, Анкара не планира да ја оспори Москва поради воената интервенција во Украина по признавањето на двете источни провинции Доњецк и Луганск. Турција го критикуваше „неприфатливиот потег“ и ја повика Москва да ги почитува нејзиниот суверенитет и територијален интегритет, како што направи во 2014 година по руската „анексија“ на Крим, полуостров населен со Татари, муслимански народ историски близок до Турците.

„И покрај разликите во ставовите за актуелната криза во Украина, развиваме соработка со двете земји. Сега кога изби конфликтот, ние не застанавме на страната на ниту една страна. Не можеме да се откажеме од нашите национални интереси ако некој тоа го бара од нас. Напротив, ние сме единствената земја од НАТО која одржува дијалог и со Киев и со Москва за да се стави крај на конфликтот“, објасни претседателот Реџеп Таип Ердоган без дипломатски пресврти.

Усогласувањето на еден или на друг начин би ја чинело Анкара скапо. Турција држи отворени канали и кон Москва и кон Киев за да ја избегне лекцијата што и ја одржа Владимир Путин на крајот на 2015 година, по соборувањето на рускиот авион Су-24 во пограничната област кон Сирија. Москва тогаш воведе санкции за Анкара: ги блокираше сите чартер летови со туристи до Медитеранот, го суспендираше увозот на земјоделски производи и ја ограничи работата на турските градежни компании. Според проценките на локалните медиуми, тоа за половина година ја чинело Турција околу осум милијарди долари, поради што претседателот бил притиснат од домашните бизнисмени. Соработката беше обновена дури по јавното извинување на Ердоган за инцидентот со авионот. Анкара сега очигледно сака да избегне повторување на настанот, особено кога се приближуваат претседателските и парламентарните избори.

Анкара мора, како што сега официјално се објаснува, да ги брани националните интереси. Турција и Русија имаат трговска размена која надминува 40 милијарди долари, Москва е главен снабдувач на Турција со природен гас, осум милиони руски туристи годишно трошат милијарди долари во југоисточна Анадолија, а руски компании ја градат првата нуклеарна централа во југоисточна Анадолија. Двете земји имаат развиено и воена соработка: и покрај жестокото противење на НАТО, пред се на САД, Анкара купи руски ракетни системи С-400.

Украина е исто така растечки економски и воен партнер на Турција. Трговијата достигна седум милијарди долари, Киев купува турско оружје, вклучително и беспилотни воени беспилотни летала „Бајрактар“, поради што Москва неколкупати протестираше. Претседателот Ердоган го посети Киев во февруари и се уште се обидува да се наметне како „непристрасен посредник“ меѓу двете земји. Тој е во телефонски контакт со претседателот Путин, со кого во последните години соработуваше за решавање на кризата во Сирија и Либија, иако стојат на спротивните страни од барикадата, но досега успеаја да избегнат директни конфликти. .

Ердоган се уште се обидува да се наметне како посредник меѓу Москва и Киев, бидејќи другите земји од НАТО ископаа „војни секири“ со Владимир Путин. Тој го убеди претседателот Владимир Зеленски да биде на иста маса со Владимир Путин во Истанбул, но Москва очигледно не ја прифаќа таа иницијатива. Ердоган не се откажува, што се потврдува со актуелната игра на две карти и воздржаниот однос кон руската воена интервенција во Украина, што го оквалификува како „неприфатлив потег“ на Москва.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!