Свет

Ердоган: Бајден да го повлече зборот „геноцид“

Анкара – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелираше до американскиот претседател Џозеф Бајден брзо да ја смени декларацијата за масакрот врз Ерменците извршен од Отоманската империја во 1915 година, откако Бајден го употреби зборот „геноцид“.

Ердоган рече дека таквата проценка е вознемирувачка и ги нарушува билатералните односи.

Декларацијата на Бајден во саботата ја разбесни Турција, која рече дека изјавата отвори „длабоки рани“ во односите што веќе се затегнати од бројни проблеми, пренесува Ројтерс.

Во првите коментари на изјавата на Бајден, Ердоган рече дека „погрешниот чекор“ ќе биде пречка за односите, а потоа ги советуваше САД „да се погледнат во огледало“ и додаде дека Турција сепак сака да воспостави „добрососедски односи“ со Ерменија.

„Претседателот на Соединетите држави даде оценки кои се неосновани, нефер и неточни за тажните настани што се случија во нашиот регион пред повеќе од еден век“, рече Ердоган по состанокот на владата.

Тој ги повика турските и ерменските страни да формираат заедничка комисија за истражување на настаните.

„Се надевам дека американскиот претседател ќе се откаже од погрешниот потег што е можно поскоро“, рече Ердоган.

Тој исто така ги критикуваше Соединетите држави затоа што не најдоа решение за деценискиот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах, каде што САД, Русија и Франција беа медијатори, а потоа, додаде тој, Вашингтон само молчеше и гледаше како се случуваат масакри.

„Ако кажете геноцид, тогаш мора да се погледнете во огледало и да направите проценка. Што им се случи на Индијанците, не морам ни да спомнувам, но што се случи е јасно. „Со сите овие вистини, не можете да обвинувате за геноцид на турскиот народ“, рече Ердоган.

Претседателот на Турција, исто така, рече дека околу 150 000 луѓе биле убиени во текот на 1915 година, додека Ерменија вели дека починале околу 1,5 милиони луѓе.

Ердоган вели дека бројот на жртвите е „претеран со додавање на една нула на крајот“.

Loading...

Related posts

Leave a Comment