Македонија

ЗАЕВ ЗА БОРИСОВ : ДОБРЕДОЈДЕ ЗА МОЈОТ ПРИЈАТЕЛ И КОЛЕГА

 

„Добредојде за мојот пријател и колега, Бојко Борисов во Влада на Република Северна Македонија“, напиша на Фејсбук премиерот Зоран Заев по официјалниот пречек на бугарскиот премиер кој престојува во земјава по повод одбележувањето на двегодишнината од Договорот од Договорот за добрососедство, пријателство.

– Чест ми што денес на двегодишнината од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со пријателска Република Бугарија, тука во Скопје разговараме за заедничките постигнувања до сега, за тековните проекти кои нѐ поврзуваат и за идеите за заедничката европска иднина, пишува заев на ФБ

Двајцата премиери по билатералните средби во Владата треба да одржат заедничка прес-конференција, по што ќе заминат во црквата „Св. Спас“ каде што ќе се поклонат и ќе положат цвеќе на гробот на Гоце Делчев.

Бугарскиот премиер во Скопје ќе има средба и со претседателот Стево Пендаровски.

Предвидено е Борисов и Заев потоа да заминат за Дојран каде што ќе положат цвеќе на споменикот на полковник Константин Каварналиев.

 

Related posts

Leave a Comment