Актуелно

Здружението „Лејса Украина” протестираше пред руската амбасада во Скопје: Зошто истиве молчеа 8 години кога се убиваа цивили во Донбас?

Тука сме да ви кажеме дека со тоа што го направивте денеска, со ваков терористички чин, се убивате сами себе, ја туркате својата земја кон изолација, сиромаштија и ја уназадувате. Овие ракети што денеска го убија невооруженото население во Украина, исто така, ги убиваат и вашите идни генерации, порачаа од здружението „Лејса Украина“, кои попладнево организираа протест пред Амбасадата на Руската Федерација во Скопје.

– Единствено што и преостанува на Русија е терор врз цивилното население. Подмолен напад врз големи украински градови, додека луѓето спиеле и утрото кога тргнале на работа, за да има што повеќе цивилни жртви, како и напад врз енергетски објекти, со цел населението да остане без струја и вода. Тоа е единствено за што сте способни, да се борите со деца и повозрасни лица, без оружје, порачаа од Здружението.

Тие оценија дека ваквите напади уште повеќе ја челичат украинската нација и се заблагодарија до македонската Влада за воена помош што ја пружа и побараа таа да не престане, туку да се засили се до целосно ослободување на Украина.

Се прашуваме со право зошто истиве овие од здружениево, осум години молчеа пред свирепите убиства и разурнувања од страна на властите од Киев врз цивилното население во источниот дел на нивната земја Доњецк и Луганск, во кои загинаа 14.000 луѓе и кое што беше причина за отпочнувањето на специјалната воена операција за денацификација и заштита на овие два региони кои гласаа за отцепување од Украина.

Related posts

Leave a Comment