Регион

Клан Косово: Пацоли премиер наместо Харадинај

 

Приштина – Косовскиот министер за надворешни работи и вицепремиер Беџет Пацол треба да ја преземе должноста  премиер на Косово во согласност со законот, пишува “Клан Косово”.

Според Уставот на Косово, косовската влада не е распадната бидејќи парламентот е сé уште активен.

“Клан Косово” заклучува дека Пацоли треба да ја преземе функцијата премиер, додека косовскиот претседател Хашим Тачи не донесе одлука за наследникот, бидејќи Харадинај нема право да свикува состаноци на владата.

Related posts

Leave a Comment