Свет

КОМАНДАНТИТЕ НА „АЗОВ“ ТРГНАА ДА БЕГАТ ОД МАРИУПОЛ? Украински транспортен хеликоптер соборен, Русите се упатиле на местото на настанот

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека украински транспортен хеликоптер Ми-8 е соборен во областа Мариупол, над морето.

Руското министерство тврди дека хеликоптерот тргнал да ги евакуира командантите на баталјонот „Азов“, кои наводно се обиделе да ги напуштат позициите и нивните војници и да побегнат од опколениот град.

Во Мариупол со денови се водат жестоки борби меѓу украинската армија и баталјоните лојални на Киев од една страна и руската војска засилена со чеченски борци од друга страна.

Related posts

Leave a Comment