Свет

Комисијата на СПД не дозволи Шредер да биде исклучен од партијата

Арбитражниот комитет на огранокот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) ги отфрли сите барања за исклучување на поранешниот германски канцелар Герхард Шредер од партијата, пишува на 8 август Зидојче цајтунг, повикувајќи се на податоци од политичкото здружение.

„Шредер изјави дека е невин што ја прекршил повелбата на партијата “, пишува весникот.

Одлуката на арбитражните комисии се уште може да се обжали. 

Да потсетиме дека 17 регионални партиски здруженија започнаа постапка против екс-канцеларот. Причината беа обвинувањата за „блиски врски со Русија“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!