Свет

Леонид Калашников: Пред да ги обвини Москва и Минск за „закани“, генералниот секретар на НАТО треба да се погледне во огледало

Депутат Калашников: „Карабах – это Азербайджан. Глупо думать, что ОДКБ  вступить в войну“ | BLACKSEA CASPIA

Пред да ги обвини Москва и Минск за „закани“, генералниот секретар на НАТО треба да се погледне во огледало – зголемената воена активност на НАТО во близина на границите на Русија и Белорусија е без преседан, изјави шефот на одборот на Думата за прашања на Заедницата на Независни држави, евроазиска интеграција и односи со сонародниците Леонид Калашников.

„Тие ја гледаат заканата секој ден, би било чудно да не ја видат. Па добро, нека гледаат колку сакаат. „Некако престана да ме загрижува во последно време, бидејќи нема оправдување за заканата што тие ја создадоа за нас со приближување на сите нивни воени бази до Балтикот“, рече Калашников.

Според него, штом НАТО ја видел „реципрочната концентрација“ на Русија и Белорусија, веднаш реагирал.

„Тие ги забележуваат само силните, само оние кои се борат за својата безбедност и ќе направат врева, а мачката знае чие месо јадела “, изјави рускиот политичар.

Како што рече, затоа балтичките земји и Белорусија сега се гледаат „лице в лице“ со оружјето вперено еден кон друг.

„Но, оној што го стори тоа, Столтенберг, треба пред сè да се погледне во огледало“, заклучи заменикот на Државната дума.

Руски сенатор: Москва не се обединува против другите

Во исто време, рускиот сенатор Александар Башкин изјави дека односите меѓу Русија и Белорусија одговараат на нивните национални интереси, како и дека Москва не се обединува против никого.

„Ако НАТО изрази загриженост за односите меѓу Русија и Белорусија, тоа значи дека правиме сè како што треба во билатералните односи“, рече политичарот.

„Алијансата нема причина да се грижи“, заклучи Башкин.

Претходно Столтенберг изјави дека членките на НАТО се сериозно загрижени за соработката меѓу Русија и Белорусија и дека Алијансата е подготвена да го заштити и брани секој сојузник од каква било „закана што доаѓа од Минск и Москва“ доколку е потребно .

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!