Македонија

МВР со кривична пријава против лице кое не седело во изолација по враќањето во државава, а ЦАЦА ја амнестиравте?

Заразената директорка Цаца Билјановска има основа да одговара и ...

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација и притоа заразил неколку други лица, со што придонел за ширење на епидемијата.

 

Дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска, на прес-конференција информираше дека станува збор за лице кое на 8 март по полноќ влегол на граничниот премин Табановце во земјава. Тој наместо да се придружува до прописите за заштита од ширењето на коронавирусот, слободно се движел, остварувал средби и заразил повеќемина.

„Осомничениот наместо да ги почитува прописите, тој се однесувал спротивно на одлуките и во континуитет остварувал средби со неговите родители, братот, неговата пријателка, остварувал и средби во фирмата“, рече Петровска.

Од полициски службеници од полициската станица Карпош била извршена проверка и разговор со него и тој тогаш изјавил дека нема остварено влез и излез од земјава, со што дал лажен исказ.

За потсетување директорката на Клиниката за кожни болести, д-р Нина Цаца Билјановска, која исто така беше во ризично подрачје, во Италија и не ги следеше протоколите по враќање од Италија и наместо да биде дома во изолација, дури пет дена одеше на работа и држеше предавања на семинари каде што била во директен контакт со стотици луѓе, помина без никакви прекршочни или кривични санкции од надлежните органи.

Related posts

Leave a Comment