Свет

Мексико: Колона од илјадници мигранти се упати кон САД

„Караван“ со неколку илјади мигранти денеска тргна од јужно Мексико со намера да дојде во САД, на првиот ден од Самитот на Америка во Лос Анџелес, каде ќе се разговара за миграциското прашање, пишува АФП .

Групата, која вклучува мажи, жени и деца од Централна Америка и Венецуела, појде по врнежи од дожд од Тапачула, на границата со Гватемала, кон американската граница, на повеќе од 3.000 километри на север. Засега нема податоци за нивниот број. „Мигрантите не се криминалци, тие се меѓународни работници“, пишуваше на транспарент што го носеа учесниците на караванот. „Слобода, слобода“, „Сакаме визи“, извикуваа други пешаци, а некои ја пееја химната на Венецуела.

„Им кажуваме на претседателите кои денеска доаѓаат на самитот дека жените и децата се мигранти, дека семејствата на мигрантите не се пресметковни средства“ во „идеолошки и политички натпревари“, изјави Луис Гарсија од невладината организација Dignificacion Humana, која ги следи мигрантите . изјави за АФП .

Демократскиот претседател Џо Бајден се надева дека на Самитот Америка ќе потпише договор за регионална соработка во областа на имиграцијата, што е чувствителна тема што наиде на остри критики од републиканската опозиција.

Групите мигранти кои минуваат низ Мексико се причина за тензии со САД од мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп (2017-2021). Бројот на луѓе кои сакаат да влезат во Соединетите Држави бегајќи од сиромаштијата и насилството во Централна Америка и Хаити постојано се зголемува со месеци.

 

Related posts

Leave a Comment