Свет

МОСКВА: Во секој момент можно е да се разгори ситуацијата во близина на украинската граница

МОСКВА Во секој момент можно е да се разгори ситуацијата во близина на украинската граница

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков вели дека ситуацијата во близина на руската граница со Украина може да се запали во секој момент.

„Во секој момент, ситуацијата ги загрозува последиците што ќе предизвикаат ново разгорување на војната во непосредна близина на нашите граници“, изјави Песков за новинарите, а пренесе Би-би-си.

Кремљ вели дека е длабоко загрижен поради извештаите за насилство во регионот Донбас и внимателно ја следи ситуацијата.

Официјалниот претставник го повтори тврдењето на Москва дека некои руски војници се повлекуваат од пограничниот регион, но рече дека процесот ќе потрае.

Тој, исто така, ги отфрли информациите дека Русија планира инвазија на Украина, што Москва постојано го негираше во последните неколку недели.

Related posts

Leave a Comment