Политика Свет

Москва : Се проверува пријава за бомби на 10 клиники

Службите за итни случаи проверуваат околу 10 московски клиники кои добиле анонимни закани со бомби  денес

Ова за ТАС го изјави извор на одделот за итни случаи на.

Во претходните извештаи се наведува дека одделот за итни случаи и специјалисти со кучиња извршиле преглед на градската клиничка болница Морозов и Клиничката детска болница .

„Во градските клиники и понатаму продолжуваат да пристигнуваат извештаи за закани со бомби. Моментално десетина од нив се на мета. На лице место работат припадниците за вонредни ситуации и специјлци со кучиња” вели неименуван извор.

Од почетокот на ноември минатата година, судовите, училиштата, трговските центри и другите згради во Москва и Санкт Петербург и другите региони се преплавени со анонимни извештаи за бомбашки напади.

Службите за итни случаи ги проверуваа сите обвинувања, но се испостави дека се работи за лажни обвинувања.

Related posts

Leave a Comment