Свет

Највисоките функционери на Европската унија се најдоа на руската „црна листа“

Московский Кремль: история, описание, фото

МОСКВА – Највисоките функционери на Европската унија се најдоа на руската „црна листа“, што е одговор на антируските санкции, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Русија, пренесува РИА Новости.

„Како одговор на масовните еднострани санкции на ЕУ и во согласност со главниот принцип во меѓународното право, принципот на реципроцитет, руската страна значително го прошири списокот на претставници на земјите-членки на ЕУ и европските структури на кои им е забранет влезот во нашата земја“, Се вели во соопштението на Министерството, пренесува Танјуг.

Санкциите ги погодија и претставниците на владите и парламентите на некои земји-членки на ЕУ, како и јавни личности и медиумски работници „кои се лично одговорни за промовирање незаконски антируски санкции, поттикнување русофобични чувства и кршење на правата и слободите на руско јазилната популација.”

Related posts

Leave a Comment