Свет

„НАЈГОЛЕМА ПОБЕДА ВО ИСТОРИЈАТА“ Марин Ле Пен ги објави изборните резултати, упати силна порака до граѓаните на Франција

„НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА ВО ИСТОРИЈАТА“ Марин Ле Пен ги објави изборните резултати, упати силна порака до граѓаните на Франција

Претседателката на Националното собрание (РН), Марин Ле Пен, истакна дека десничарската партија ја постигнала „убедливо најголемата победа во историјата“ на денешните парламентарни избори во Франција.

– Нашата пратеничка група ќе биде убедливо најголема во историјата на нашето политичко семејство. Оваа доверба не обврзува – истакна Ле Пен, пренесува Фигаро.

Според неа, Националното собрание ја постигна својата цел „да го направи Емануел Макрон претседател на малцинството, без контрола на владата“ и да продолжи со политичкото рекомпонирање што е неопходно за демократска обнова.

Според резултатите од вториот круг од парламентарните избори во Франција, врз основа на 74 отсто од обработениот гласачки материјал, коалицијата Заедно на претседателот Емануел Макрон води со 36,17 отсто од гласовите или 128 места во Собранието, објавено е на веб-страница на француското Министерство за внатрешни работи.

Новиот Народен еколошки и социјален сојуз (Нупе) Жан-Лук Меланшон освои 27,48 отсто од гласовите или 51 место во парламентот. На трето место е РН Марин Ле Пен со 21,46 отсто од гласовите или 61 место.

Републиканците се четврти со 8,03 отсто од гласовите или 49 пратенички места, соопшти француското Министерство.

Related posts

Leave a Comment