Свет

Незадоволен од предупредувањата на САД, Ердоган вети дека ќе започне нова операција во Сирија

 

Анкара наскоро ќе започне нова воена операција за обезбедување на безбедноста на своите граници во северна Сирија, рече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на обраќањето во Анкара во вторникот, емитувано во живо од ТВ-каналот Хабертурк.

„Турција не може да се чувствува безбедно сè додека не ја неутрализира заканата што доаѓа од оружјето на сојузниците во близина на нејзините јужни граници. Се надевам дека многу скоро ќе се префрлиме во нова фаза на исполнување на овој план, според кој веќе спроведовме две операции, Еуфрат Шилд и Маслиново гранче “, рече Ердоган.

Ако Турција не успее да дејствува сега, подоцна „ќе плати висока цена“, истакна Ердоган, истакнувајќи дека безбедноста на Турција значи безбедност на НАТО и на целиот регион.

Турското раководство започна да разговара за новата воена операција во Сирија на истокот на Еуфрат уште во јули. Не е соопштена временска рамка за оваа операција. Во моментов, териториите на истокот на Еуфрат се контролирани од курдските милиции поддржани од САД, кои Турција ги означува како терористички групи. Анкара инсистира на тоа дека Вашингтон мора да престане да им помага на овие единици, вклучително и со снабдувањето со оружје за нив.

Американска воена делегација моментно престојува во посета на Турција со цел да се разговара за можноста за создавање тампон зона во северна Сирија со заеднички напори, а тоа би можело да ги исполни некои турски барања.

Дискусијата за воспоставување на оваа зона започна уште во 2013 година. Разгледани се неколку опции, вклучувајќи зона на летање и безбедносна зона на сириската територија за бегалци. Анкара ја ревидира оваа идеја секоја година, но таа не продолжува понатаму од различни причини.

 

Related posts

Leave a Comment