Свет

Неколку ракети го погодија Лавов. Тешки борби за малиот град Кремина(ВИДЕО)

Руската армија ги засили нападите врз градовите во источна Украина. Конкретно Харков е цел на бомбашки напади, а во Мариупол истече ултиматумот за предавање на украинските бранители. Но, ракети паднаа и во Лавов, град на запад, кој исто така е бегалски центар, објави Die Welt во понеделникот .

Најмалку шест лица загинаа во понеделникот во руски ракетни напади врз градот Лавов во западна Украина. Најмалку 11 лица се повредени во нападите, изјави гувернерот на регионот Лавов Максим Косицки на медиумската платформа Телеграм. Меѓу жртвите има и деца, јавуваат германските медиуми.

Според украински извори, градот, кој се наоѓа во близина на полската граница, изутрината бил погоден од пет руски ракети.

Постојат различни изјави за бројот на проектили. Градоначалникот на Лавов, Андриј Садовиј, на својата Фејсбук страница зборуваше за вкупно пет ракетни напади, а регионалниот гувернер Максим Косицкиј за четири ракети. Три погодија воени објекти, еден беше соборен врз цивилен објект, служба за вулканизација, рече тој. Освен тоа, оштетен е хотел и околу 40 автомобили.

Жител на југозападниот дел на Лавов изјави за агенцијата АФП дека видел густи облаци од сив чад како се издигнуваат зад станбените згради. Ова го потврдија новинарите и другите локални медиуми.

Според шефот на украинската железничка компанија Александар Камишин, нападот ја оштетил и железничката инфраструктура. Тој на интернет објави фотографија на која се гледа оган и чад над мала зграда покрај пругата. Според него, во нападот нема повредени патници или вработени во железницата. И персоналот на станицата и железничката бригада реагираа соодветно“, напиша тој на Телеграмск каналот на Украинските железници.

Според украински извори, руските сили влегле во малиот град Кремина во областа Луганск. „Непријателот можеше да напредува кон Кремина во текот на ноќта, но не можеше да се утврди таму. Борбите во градот продолжуваат“, изјави гувернерот на регионот Луганск Серхи Хајдај на својата Фејсбук страница во понеделникот.

Според него, Кремина во моментов е најголемата проблематична точка, заедно со градот Рубишне, кој е предмет на жестоки борби во последните месец и половина. Руска тенковска единица на големо влезе во градот. Освен тоа, Хајдаи пријавил масовно гранатирање на градот, при што биле оштетени неколку станбени згради и спортски комплекс. Претходно украинскиот Генералштаб во својот извештај за ситуацијата објави дека руските напади се одбиени. Извештаите не можат да бидат независно потврдени.

 

Related posts

Leave a Comment