Свет

Нетанјаху доби мандат да формира нова влада

 

Израелскиот претседател во средата го задолжи премиерот Бенјамин Нетанјаху да формира нова влада, откако не успеаја неговите разговори за споделување на моќта со Бени Ганц, најголемиот политички ривал.

Сè уште не е познато како Нетанјаху , лидерот на десничарската партија Ликуд и најдолгиот премиер на Израел, ќе успее да ја задржи власта за петти мандат по изборите на 17 септември, втори оваа година, на кои тој повторно не успеа да обезбеди мнозинство.

„Одлучив да ви дадам можност да формирате влада“, рече претседателот Реувен Ривлин на церемонијата за номинирање.

Нетанјаху сега има 28 дена да формира коалиција и може да побара од Ривлин дводневно продолжување. Нетанјаху не успеа да го стори тоа по изборите во април, што доведе до прегласување минатата недела.

Ликуд освои едно место повеќе на новите избори отколку на претходното гласање, но и едно помалку од Кахол Лаван на Ганц . Но, Ликуд има поддршка од вкупно 55 раце во Кнесетот, во која се сместени 120 пратеници, додека Ганц има 54.

Двете партии не успеаја да постигнат договор за коалиција во разговорите започнати во вторникот.

Related posts

Leave a Comment