Кошарка

Одбивањето вакцина ме чинеше 100 милиони долари, вели суперѕвездата на НБА Кајри Ирвинг

Ѕвездата на Бруклин Нетс, Кајри Ирвинг, вели дека минатата сезона пропуштил продолжување на договорот од 100 милиони долари за четири години поради неговото противење на вакцината против Ковид-19.

Ирвинг беше принуден да ги прескокне домашните натпревари од почетокот на сезоната 2021-22 до крајот на март, поради правилата наметнати во Њујорк околу мандатите за вакцини, и на прес-конференција во понеделникот рече дека одбил продолжување на договорот од Нетс бидејќи рекол дека се чувствува како да му е даден финансиски „ ултиматум“  да се вакцинира.

„Се откажав од четири години, 100 и нешто милиони, одлучувајќи да бидам невакциниран и тоа беше одлуката “, изјави Ирвинг за медиумите.

„Земи го овој договор, вакцинирај се или биди невакциниран со ниво на неизвесност за својата иднина, дали ќе бидам во оваа лига, дали ќе бидам во овој тим, па морав да се справам со таа реална околност да ја изгубам работата поради оваа одлука “.

Ирвинг додаде дека се надевал дека неговата договорна ситуација ќе биде решена пред почетокот на минатата сезона, но дека неуспехот на двете страни да се договорат се покажа како пречка за неговите способности ефикасно да се подготви за неа.

„Сето тоа требаше да се разреши пред тренинг кампот минатата година “, објасни тој.

„И едноставно не се случи поради статусот вакциниран, невакциниран. Така, ја разбрав нивната поента и едноставно морав да живеам со неа. Тоа беше тешко апче за голтање, искрено .

Сепак, Шон Маркс, генералниот директор на Бруклин Нетс и човекот со кој претставниците на Ирвинг би преговарале, ги отфрлил сугестиите дека на Ирвинг му бил поставен каков било вид ултиматум.

„ Тука нема даден ултиматум “, рече Маркс.

„Повторно, се враќаме на тоа дека сакаме луѓе кои се доверливи, луѓе кои се тука и одговорни. Сите ние: персоналот, играчите, тренерите. Не се става некому ултиматум да добие вакцина. Тоа е сосема личен избор. Стојам покрај Кајри. Мислам дека ако сакал, тој го направил тој избор. Тоа е целосно негова привилегија “.

Маркс, сепак, призна дека ставот на Ирвинг за вакцината влијаеше на тимските работи и беше фактор во нивните дискусии за иднината.

 

„Значи, штом се појавија мандатите за вакцини, и знаевме како тоа ќе влијае на Ирвинг играњето домашни натпревари и така натаму, тогаш преговорите за договорот заглавија. Значи, не дојде до поента: „Еве го договорот, сега вратете го назад“. Тоа никогаш не се случи“.

Ирвинг останува врзан за Нетс барем во претстојната сезона, а Маркс додаде дека не се грижи за посветеноста на играчот кон тимот.

 

„На крајот на денот, среќни сме што Кајри се врати овде “, рече Маркс.

„Ја слушав прес-конференцијата што тој ја имаше утринава и моја предност од тоа е дека тој е посветен. Тој разбира дека за да биде слободен агент и да го добие она што со право го сака, ќе мора да покаже посветеност таму. Среќни сме што го поддржуваме на секој можен начин во текот на целата сезона за да бидеме сигурни дека тој е здрав и подготвен за заминување “.

И додека Ирвинг тврдеше дека целосно ја разбира позицијата на Нетс, тој додаде дека не е задоволен од тоа како чувствува дека неговиот статус на вакцинација му дозволил да биде стигматизиран во пошироката спортска заедница.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment