Свет

Оливер Стоун: Америка е во Ќорсокак без излез

AMERIKA NEMA IZLAZA! Šok objava slavnog režisera Olivera Stouna o ratu u Ukrajini i predsedniku Bajdenu!

Оливер Стоун, познатиот американски режисер и оскаровец, оцени дека Соединетите Американски Држави се во ќорсокак од кој нема излез.

Авторот на филмот „ЏФК“ на Фејсбук напиша дека не ја видел „тврдоглавата страна“ на американскиот претседател Џозеф Бајден на изборите во 2020 година и праша далитој  навистина верува дека САД сè уште можат да доминираат во униполарниот свет, станувајќи непријатели со Русија. и Кина?

Објавата на Оливер Стоун е репродуцирана во целост:

„Веќе повеќе од една година работам со косценарист на ново сценарио, кое се надевам следната година ќе биде претворено во игран филм. Дистрибуцијата на „Нуклеар“ се уште е неизвесна.

Во меѓувреме можам само да кажам дека ми беше многу непријатно во оваа светска ситуација. Не ја видов оваа тврдоглава страна на Џо Бајден на изборите во 2020 година. Згрешив, за што многумина од вас ме обвинија. Мислев дека е позрел и го надминал ова размислување. Но, тој јасно се заканува на целиот ред на нештата.

 

 

Страшно е што неоконсите како Викторија Нуланд и Џејк Саливан и тинк-тенкот New American Security му одземале толку многу од умот.

Колку кул шаховски потег беше кога ги турна Русите во таков агол. Дали Џо некогаш размислувал за последиците? Дали тој навистина верува дека САД сè уште можат да доминираат во униполарен свет, станувајќи непријатели со Русија и Кина?

Но, дури и Трамп, во неговото обожавање на „Америка на прво место“ и неговата жед за моќ и насилство, не ми нуди алтернатива. Како што направив во 2016 година кога гласав за Џил Стајн, не гледам политички избор во ова опкружување каде што медиумите се силно цензурирани и криминално го игнорираат гледиштето на другата страна.

Мојата земја е во ќорсокак. Нема излез. Значи ни треба ЏФК (Џон Кенеди) повеќе од кога било. Но, каде е тој/таа? Јас сум во депресија“.

Related posts

Leave a Comment