Свет

Орбан: Нема да дозволам Унгарија да биде втурната во војна

БУДИМПЕШТА – По вонредниот самит на ЕУ во Брисел, премиерот на Унгарија Виктор Орбан денеска соопшти дека лидерите на Унијата заеднички ги осудиле руските воени дејствија против Украина и донеле одлука за униформни санкции.

 

Во изјавата објавена на Фејсбук по самитот, на која се разговараше за руската агресија врз Украина, Орбан рече дека „на состанокот ставил до знаење дека ќе се залага за националните интереси на Унгарија“ и дека нема да дозволи некој да „ја турка Унгарија во ова војна“.“, пренесува МТИ.

Водачите на ЕУ на самитот се согласија дека војната „не може да биде одговор“ во која било конфликтна ситуација.

Орбан нагласи дека договорените унифицирани санкции ги изоставиле изворите на енергија и дека снабдувањето на Унгарија и другите членки на ЕУ е „гарантирано“.

Тој исто така рече дека е донесена одлука да се трошат повеќе пари за безбедноста на земјите од ЕУ во западниот дел од Украина, вклучително и Унгарија, и дека разговорите ќе продолжат на Самитот на НАТО, соопшти МТИ.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!