Актуелно

Пендаровски исвиркан во родниот Галичник: Предавник, не продадовте на Бугарија

Пендаровски исвиркан во родниот Галничник: Предавник, не продадовте на Бугарија

На социјалните мрежи се појави видео од Галичката свадба каде што присуствуваат членови на Владата и претседателот Пендаровски.

На видеото може да се види и слушне дека граѓаните ги иссвиркаа властите, а се слуша и “никогаш северна само Македонија”.

Во текот на вчерашниот ден Собранието ги изгласа заклучоците за францускиот предлог, а Владата на вонредна седнца го прифати предлогот.

Претседателот Пендаровски го поздрави ваквиот чекор, а честитки стигнаа и од Европската Унија.

Денеска Бујар Османи во Бугарија го потпиша Протоколот со Бугарија, а бугарската МНР Генчовска изјави дека Бугарија не го прифаќа македонскиот јазик и вистински преговори со ЕУ ќе почнат после промена на Уставот за внесување на Бугарите во истиот.

 

Related posts

Leave a Comment